الواح جیرفت، شكل اولیه ایلامی-نوشتاری هستند

12 مهر 90 12:15 ق.ظنویسنده : صادق افشار

 
مطالعات انجام گرفته روی الواح كشف شده در كنارصندل جنوبی این خطوط را متعلق به مراحل اولیه و كهن تر خط ایلامی نوشتاری در جنوب شرق ایران در جیرفت می داند. به گفته سرپرست كاوش‌های باستان‌شناسی جیرفت، سه لوح سالم و یك قطعه از یك آجر كتیبه‌دار به‌دست آمده از كاوش‌های كنارصندل جنوبی ،با كتیبه‌های ایلامی-نوشتاری (پوزور- اینشوشینك) كشف شده در شوش قابل مقایسه است.
"یوسف مجید زاده" دبیر همایش بین المللی تاریخ وتمدن جیرفت  و سرپرست كاوش های باستان‌شناسی جیرفت، سه لوح سالم و یك قطعه از یك آجر كتیبه‌دار به‌دست آمده از كاوش‌های كنارصندل جنوبی را با كتیبه‌های ایلامی-نوشتاری (پوزور- اینشوشینك) كشف شده در شوش قابل مقایسه دانست.
 
وی همچنین با توجه به مدارك و مستندات ظاهری،  الواح كنارصندل جنوبی را از لحاظ تاریخی متعلق به مراحل اولیه و كهن تر رشد نظام خطی ایلامی نوشتاری در جنوب شرق ایران در جیرفت و در حوضه تمدنی هلیل رود دانست.
 
به گفته مجید زاده  از 2500 سال پیش از میلاد، ایلامی ‌ها پس از ناپدید شدن خط ایلامی مقدم، خط میخی بین النهرینی را اقتباس كرده و زبان خود را با آن می نوشتند.
 
پس از آن در اواخر هزاره سوم پیش از میلاد، همراه و همزمان با خط میخی اكدی باستان نظام خطی دیگری كه به طور قرار دادی "ایلامی نوشتاری" نامگذاری شده است، برای نخستین بار درشوش دیده شد.
 
به گفته مجیدزاده این نظام خطی جدید تنها برای مدت بسیار كوتاهی از زمان و محدود به دوران فرمانروایی پوزور- اینشوشینك پادشاه ایلامی و آخرین از دوازده فرمانروای "پادشان اوان" به كار برده شد.
 
این فرمانروا در حدود 2150 پیش از میلاد به پادشاهی ایلام دست یافت و با اور-نمو بنیانگذار سلسله سوم اور- در بین النهرین همزمان بود.
 
پس از آن خط ایلامی نوشتاری به طور كامل ناپدید شد و ایلامی ها در شوش به ادامه استفاده از خط میخی پرداخته و اسناد و مدارك خویش را تا سال 331 پیش از میلاد با آن ثبت كردند.

برچسب ها: الواح جیرفت ، جیرفت ، شهر باستانی جیرفت ، کاوش های باستانی ، کاوش های باستانی جیرفت ، شهر دقیانوس ، قدمت شهر جیرفت ،
آخرین ویرایش: - -

 

قدیمی‌ترین اثر مهر كشف شده در جیرفت شبیه مهر بین‌النهرین است

12 مهر 90 12:12 ق.ظنویسنده : صادق افشار

 
مطالعات عضو هیات كاوش جیرفت روی مهرها و اثر مهرهای كشف شده در جیرفت نشان می‌دهد این شهر در عصر مفرغ مركزی برای تجارت بازرگانان از سراسر فلات ایران، تا شرق و دره سند بوده است
"هالی پیتمن" عضو هیات كاوش جیرفت و یكی از سخنرانان دومین همایش بین المللی تاریخ و تمدن جیرفت در مورد شش فصل كاوش های كنارصندل و بررسی ده مهر و صدها اثر مهر كشف شده در این كاوش ها گفت:«این مهر نشان می‌دهد كه این منطقه مركزی برای تجارت بوده تا بازرگانانی از سراسر فلات، مواد خام و مواد پردازش شده را مبادله كنند.»
 
به گفته وی بررسی ها نشان می‌دهد قدیمی ترین اثر مهر كشف شده جیرفت با اثر مهرهای معروف به مهرشهر در "هر اور"بین النهرین شبیه كامل دارد.
 
"هالی پیتمن" تنوع اثر مهرهای كشف شده را بسیار وسیع توصیف كرد : « اكثرمهرها مثل بافته های مشابه از فلات ایران، تپه یحیی و شهداد را می توان در این مجموعه دید.این مجموعه همچنین با هنر حكاكی دره سند قابل مقایسه و تعداد اندكی از آنها شبیه بین النهرین است.»


برچسب ها: جیرفت ، شهر جیرفت ، شهر باستانی جیرفت ، شهر دقیانوس ، کنارصندل ،
آخرین ویرایش: - -

 

اولین قهرمانی والیبال ایران در قاره آسیا

7 مهر 90 08:59 ب.ظنویسنده : صادق افشار

 
 قهرمانی تیم ملی ایران را در جام ملت های آسیا تبریک میگوییم.
این قهرمانی تقدیم به
کورش بزرگ
داریوش بزرگ
و همه ایرانیان عزیز

ایران

برای دانلود آهنگ ای ایران با صدای هنرمندان بر روی تصویر کلیک کنید.

برچسب ها: والیبال ، تیم ملی ، قهرمانی تیم والیبال ، آهنگ ای ایران ، دانلود آهنگ ای ایران با صدای هنرمندان ،
آخرین ویرایش: - -

 

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات