همه چیز در مورد منطقه باستانی جیرفت

30 شهریور 90 10:08 ب.ظنویسنده : صادق افشار

 

مطلبی قدیمی و لی جالب برای دوست داران ایران باستان

کشف اتفاقی یک ظرف که از دوره‌ای کهن به جا مانده بود توسط یک روستایی در منطقه کنار صندل جیرفت در سال 1380 آغاز اتفاقی شد که در کاوش‌های باستانی ایران به واقع کم‌نظیر است.

کار آن مرد روستایی اگر چه تا مدتی توسط غارتگران فرهنگی به‌دلیل ناشناخته بودن منطقه تداوم یافت اما در اواخر همان سال بود که با پی‌گیری رسانه‌ها و علاقه‌مندان به میراث فرهنگی ایران هیات‌هایی از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردش‌گری برای شناسایی بیشتر به منطقه اعزام شدند که حاصل آن ثبت بیش از 80 محوطه باستانی و آغاز کاوش‌های باستان‌شناسی در این منطقه بود. سیر مطالعات نیز به گونه‌ای پیش رفت که تاکنون 5 فصل کاوش باستانی در منطقه انجام شده است و با نتایج به دست آمده از این کاوش‌ها طبق گفته‌ی کارشناسان، تمدن جیرفت، نظریه‌های باستان‌شناسی در مورد تمدن‌های شرق را متحول خواهد کرد.

دکتر یوسف‌ مجیدزاده سرپرست هیات کاوش‌های باستانی در جیرفت در این مورد می‌گوید: «جیرفت را کهن‌ترین تمدن شرق می‌دانیم و به دنبال اثبات این مدعا هستیم که تمدن جیرفت و داده‌های باستان‌شناسی در این منطقه، نظریه‌های باستان‌شناسی بزرگ دنیا درباره تمدن شرق را به هم خواهد زد». وی در مورد نتایج کاوش‌های خود در جیرفت می‌گوید:« در حال حاضر مطمئن شده‌ایم که جیرفت از تمدن بین‌النهرین قدیمی‌تر و وسیع‌تر بوده است و مطالعات و کاوش‌ها نشان می‌دهد که جیرفت بزرگ‌ترین و مرکز تجاری جهان بوده است.» این باستان‌شناس در ادامه می‌گوید:«شرایط مطلوب آب وهوایی در جیرفت و وجود انواع محصولات کشاورزی سبب شدند تمدنی در این منطقه شکل بگیرد که در دوره باستان بهشت جهان محسوب می‌شده است».

مجیدزاده تاکید می‌کند:«این منطقه به قدری غنی است که کارهای پژوهشی، در این منطقه تنها قطره‌ای از دریاست و در واقع جیرفت سرفصل جدیدی رادر تاریخ ایران و جهان بازخواهد کرد».ادامه مطلب
برچسب ها: منطقه باستانی ، باستانی جیرفت ، آثار جیرفت ، قدمت جیرفت ، شهر گمشده جیرفت ، شهر باستانی جیرفت ،
آخرین ویرایش: 12 مهر 90 12:12 ق.ظ

 

::.پوستری دیگر از تخت جمشید .::

29 شهریور 90 01:42 ب.ظنویسنده : صادق افشار

 
پوستر تخت جمشید

برای دریافت این پوستر در اندازه اصلی بر روی آن کلیک کنید

برچسب ها: تخت جمشید ، عکس تخت جمشید ، پوستر تخت جمشید ، پوستر های تخت جمشید ، عکسهای تخت جمشید ،
آخرین ویرایش: - -

 

پوستری زیبا از تخت جمشید

28 شهریور 90 09:36 ب.ظنویسنده : صادق افشار

 
عکس های تخت جمشید

برای دریافت این پوستر در اندازه اصلی بر روی تصویر کلیک کنید

برچسب ها: تخت جمشید ، عکس تخت جمشید ، عکس های تخت جمشید ، عکس های جدید تخت جمشید ، پوستر تخت جمشید ، والپیپر تخت جمشید ،
دنبالک ها: کارت ویزیت لایه باز ،
آخرین ویرایش: - -

 

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات