ولنتاین ؟ سپندارمذگان ؟

20 بهمن 89 11:34 ق.ظنویسنده : صادق افشار

 

كدامیك روز عشاق ایرانی است ؟!

تنها مدت کمی به اواخر بهمن ماه و اواسط ماه فوریه باقی مانده که روز عشق فرنگی (ولنتاین) و روز عشق ایران باستان (سپندارمذگان) به فاصله ی چهار روز از هم قرار دارند یعنی ۲۵ بهمن ماه (ولنتاین) و ۲۹ بهمن ماه (سپندارمذگان) !

چند سالی است که ۲۵ بهمن (۱۴ فوریه) روز ولنتاین و خرید گل و عروسک، شکلات و … در کشورمان باب شده است. اکثر جوان ها بدون اطلاع از اینکه اصلا این ولنتاین خوردنی یا پوشیدنی است، فقط می دانند که در این روز باید برای کسانی که دوست دارند هدیه بخرند ...
ادامه مطلب
برچسب ها: ولنتاین ، سپندارمذگان ، تاریخچه پیدایش ولنتاین ، تاریخچه سپندارمذگان ، آیین‌های سپندارمذگان ،
آخرین ویرایش: - -

 

عکسهای مراسم جشن سده

14 بهمن 89 03:01 ب.ظنویسنده : صادق افشار

 
مراسم جشن سده زرتشتیان در استان کرمان
ادامه عکسها
برچسب ها: جشن های باستانی ، جشن های ایران باستان ، عکس های مراسم جشن سده در کرمان ، جشن سده ، مراسم جشن سده ،
آخرین ویرایش: - -

 

برگزاری مراسم جشن سَدَه زرتشتیان

11 بهمن 89 10:46 ق.ظنویسنده : صادق افشار

 
جشن سَدَه یکی از جشن‌های ایران کهن، بزرگ‌ترین جشن آتش و یکی از کهن‌ترین آیین‌های شناخته شده در ایران باستان است. در این جشن در آغاز شامگاه دهم بهمن‌ماه، همه مردمانِ سرزمین‌های ایرانی بر بلندای کوه‌ها و بام خانه‌ها، آتش‌هایی برمی‌افروخته و هنوز هم کم‌وبیش بر می‌افروزند. مردمان نواحی مختلف در کنار شعله‌های آتش و با توجه به زبان و فرهنگ خود، سرودها و ترانه‌های گوناگونی را خوانده و آرزوی رفتن سرما و آمدن گرما را می‌کنند. همچنین در برخی نواحی، به جشن‌خوانی، بازی‌ها و نمایش‌های دسته‌جمعی نیز می‌پردازند. جشن سَدَه همه ساله 50 روز قبل از عید نوروز که از دیگر اعیاد ایران باستان است، برگزار می شود و با برافروختن این آتش دل زمین گرم می شود و زمستان کم کم جای خود را به بهار می دهد.

در مراسم جشن سَدَه موبدان زرتشتی با پوشیدن لباس سفید و خواندن سروده های خاص و دعاهایی از اوستا چندین بار به دور هیزمها می چرخند و درنهایت یکی از موبدان با لاله بزرگی که در آن آتش افروخته شده است هیزمها را به آتش می کشد. زرتشتیان معتقدند در این روز آتش خلق شده است، این روایت در شاهنامه نیز آمده است به این گونه که، هوشنگ پادشاه ایران در بیابانی با ماری بزرگ روبرو شد و با پرتاب سنگ مار را فراری داد اما به دلیل برخورد این سنگ به سنگ دیگر جرقه ای زده شد و آتش به وجود آمد.

جشن سَدَه در کرمان بزرگترین جشن سَدَه زرتشتیان در ایران است که مطابق آئین های کهن زرتشتیان انجام می شود، این جشن در برخی نقاط دیگر از جمله در استان یزد نیز برگزار می شود. تصاویر زیر مربوط به برگزاری مراسم جشن سَدَه زرتشتیان در عصر روز شنبه (9 بهمن 89) در استان کرمان می باشد. آئین جشن سَدَه در شهر کرمان همه ساله با شکوهی خاص در باغچه بداغ آباد شهر کرمان با حضور زرتشتیان از سراسر کشور برگزار می شود در این آئین پس از انجام مراسم های خاص انبوهی از هیزم به آتش کشیده می شود.

برچسب ها: جشن سده ، جشنهای باستانی ، جشن سده در کرمان ،
آخرین ویرایش: - -

 

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات