كاخ صد ستون

9 فروردین 92 11:24 ق.ظنویسنده : صادق افشار

 
دومین كاخ تخت جمشید از حیث وسعت بنای شكوهمندی است در مشرق حیاط آپادانا كه تالار مركزی آن صد ستون سنگی ( ده ردیف 10 ردیفه ) داشته است و ازین روی آن را صد ستون خوانده اند . اشمیت آن را تالار تخت نامید زیرا كه وی یك صد ستون دیگر اما بسیار كوچكتر در میان دستگاه خزانه كشف كرده بود اما چون نام صد ستون بسیار مشهور و از قدیم الایام معمول بوده است ما نیز همان را به كار می بریم . ضمنا می دانیم كه صد ستون نام تخت جمشید در دوره ساسانی بوده است .
در شمال ایوان شمالی ، حیاطی بزرگ وجود دارد و در مشرق آن یك دستگاه ساختمانی مشتمل بر تالارها ، انبارهای سربازی ، راهروها و دالان های كوچكتر قرار دارد و در شمال حیاط كاخ نیمه تمامی است درست به شكل و طرح دروازه خشیار شا كه پیشتر توصیف شد . در مغرب حیاط ، دالانی بلند و انبار مانندی است كه در شمال بریده می شود تا دو حیاط آپادانا و صد ستون را به هم بپیوندد . یك خیابان بزرگ به طول 90 متر و عرض تقریبی 10 متر از دروازه خشیار شا به طور مستقیم رو به شرق تا به شمال دروازه نیمه تمام می رسد و این خیابان را خیابان سپاهیان می نامند زیرا می پندارند رژه سربازان جاویدان در آن انجام می گرفته است . اكنون به شرح برخی از قسمتهای مهم این كاخ می پردازیم .

تالار بسیار مهم صد ستون یا تالار تخت را خشیار شا آغاز كرد و اردشیر یكم به پایان رسانید . این مطلب را یك سنگ پی بنا كه هرتسفلد در گوشه جنوب شرقی تالار یافت گواهی می كند .
این خشت سنگی به اندازه 35 *35*5/7 سانتی متر است و بر دو روی و یك لبه آن نوشته ای به خط میخی بابلی نقر شده كه بر اساس ترجمه كامرون بدین گونه است :
(اردشیر شاه گوید : این خانه خشیار شاه ، پدر من ، پی اش را ریخت ، به تایید اهورا مزدا ، من ، اردشیر شاه ، آن را برآوردم و تمامش كردم . )

احتمالا" بنای كاخ در حدود 470 ق . م آغاز و حدود 450 ق . م تمام شده است . دیوارهای تالار ، ازاره ای از سنگ سیاه مرمر به ارتفاع 40 سانتی متر داشته است . در هر یك از دیوارها دو دریچه سنگی و نه تاقچه درست كرده بودند مگر در دیوار شمالی كه فقط دو تاقچه ( در دو گوشه ) و در عوض پنج دریچه سنگی داشته است . ده ردیف ستون
هر ردیف ده تا سقف بنا را بر پای می داشته اند . زیر ستون ها همه زنگوله‌ای بوته دار و قلمه ستون ها استوانه ای شیار دار و مكلل به گل و بوته های مركب و مظهر درخت نخل بوده است . بر روی ستون های گاو دو سر گذارده بودند . بنابر تحقیقات تیلیا و همسرش ارتفاع ستون ها به 14 متر می رسیده است . از همه سر ستون های تالار تنها دو عدد بسیار زیبا و درخشان آن باقی مانده بود كه آنها را در دهه 1930 م. به شیكاگو برده‌اند.


برچسب ها: عکس تخت جمشید ، تخت جمشید ، کاخ تخت جمشید ، کاخ های تخت جمشید ، تصاویر تخت جمشید ،
آخرین ویرایش: - -

 

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات