الواح جیرفت، شكل اولیه ایلامی-نوشتاری هستند

12 مهر 90 01:15 ق.ظنویسنده : صادق افشار

 
مطالعات انجام گرفته روی الواح كشف شده در كنارصندل جنوبی این خطوط را متعلق به مراحل اولیه و كهن تر خط ایلامی نوشتاری در جنوب شرق ایران در جیرفت می داند. به گفته سرپرست كاوش‌های باستان‌شناسی جیرفت، سه لوح سالم و یك قطعه از یك آجر كتیبه‌دار به‌دست آمده از كاوش‌های كنارصندل جنوبی ،با كتیبه‌های ایلامی-نوشتاری (پوزور- اینشوشینك) كشف شده در شوش قابل مقایسه است.
"یوسف مجید زاده" دبیر همایش بین المللی تاریخ وتمدن جیرفت  و سرپرست كاوش های باستان‌شناسی جیرفت، سه لوح سالم و یك قطعه از یك آجر كتیبه‌دار به‌دست آمده از كاوش‌های كنارصندل جنوبی را با كتیبه‌های ایلامی-نوشتاری (پوزور- اینشوشینك) كشف شده در شوش قابل مقایسه دانست.
 
وی همچنین با توجه به مدارك و مستندات ظاهری،  الواح كنارصندل جنوبی را از لحاظ تاریخی متعلق به مراحل اولیه و كهن تر رشد نظام خطی ایلامی نوشتاری در جنوب شرق ایران در جیرفت و در حوضه تمدنی هلیل رود دانست.
 
به گفته مجید زاده  از 2500 سال پیش از میلاد، ایلامی ‌ها پس از ناپدید شدن خط ایلامی مقدم، خط میخی بین النهرینی را اقتباس كرده و زبان خود را با آن می نوشتند.
 
پس از آن در اواخر هزاره سوم پیش از میلاد، همراه و همزمان با خط میخی اكدی باستان نظام خطی دیگری كه به طور قرار دادی "ایلامی نوشتاری" نامگذاری شده است، برای نخستین بار درشوش دیده شد.
 
به گفته مجیدزاده این نظام خطی جدید تنها برای مدت بسیار كوتاهی از زمان و محدود به دوران فرمانروایی پوزور- اینشوشینك پادشاه ایلامی و آخرین از دوازده فرمانروای "پادشان اوان" به كار برده شد.
 
این فرمانروا در حدود 2150 پیش از میلاد به پادشاهی ایلام دست یافت و با اور-نمو بنیانگذار سلسله سوم اور- در بین النهرین همزمان بود.
 
پس از آن خط ایلامی نوشتاری به طور كامل ناپدید شد و ایلامی ها در شوش به ادامه استفاده از خط میخی پرداخته و اسناد و مدارك خویش را تا سال 331 پیش از میلاد با آن ثبت كردند.

برچسب ها: الواح جیرفت ، جیرفت ، شهر باستانی جیرفت ، کاوش های باستانی ، کاوش های باستانی جیرفت ، شهر دقیانوس ، قدمت شهر جیرفت ،
آخرین ویرایش: - -

 
3 آبان 90 09:04 ب.ظ
سلام اقا صادق یه خواهش از شما دارم.لطف کن چند تا از عکس های تاریخی و و... که از استان فارس و..گرفتید رو اپلود کن بعد لینکشو به ایمیل داداشت بفرست.ممنون.عکس های که خودت گرفتی باشه

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات